סיסטרהוד

איך לייצר נרטיב חדש על יחסים בין נשים

לפני שנתיים נסעתי בפעם הראשונה לראות בתי ספר לתלמידות בחו"ל על מנת לקבלת השראה. לפני שנסעתי, שוחחתי עם בתי הבכורה ושאלתי אותה אם היא הייתה באה ללמוד בבית הספר אותו אקים. היא ענתה שלא והסבירה שבנות יחד זה איום ונורא. כל כך הרבה ריבים, רכילות, קבוצות מתנגחות וחרמות, וזה ממש לא בשבילה.

זו לא הייתה הפעם הראשונה ששמעתי התייחסות כזו לקבוצת בנות יחד, בעיקר מצד נשים. משפטים כמו "נשים נשים שק של נחשים" או "אישה לאישה זאב" נאמרו על ידי גברים ונשים כאחד בהקשרים שונים.

כימאמנדה נגוזי אדיצה (Chimamanda Ngozi Adichie) אומרת בהרצאה המעולה שלה שאנו מגדלות את הבנות שלנו לראות עצמן בתחרות לא על קריירה או הצלחה בתחום העניין, אלא על תשומת הלב של הגברים.

רחל סימונס, סופרת העובדת שנים רבות עם נערות במסגרות בית ספריות, טוענת שבנות תמיד ימצאו בקונפליקט בין האהבה לחברה שלהן לבין קנאה ואף כעס על ההצלחה שלה – הצלחה בלימודים, עם הבנים, בחברה. כשאנו נמצאות בהתנהלות כזו, קשה מאד לכונן אחוות נשים (סיסטרהוד) ומרחב תמיכה שיכול לעודד הצלחה באמצעות מנטורינג, הזדהות ועזרה הדדית.

עם המחשבות בעקבות דבריה של ביתי, שאלתי את כל התלמידות שראיינתי בביקור בחו"ל, מה דעתן. באופן גורף, בלי קשר לגילן או לבית הספר בו הן למדו, הן ענו שזה לא נכון. חלקן אף טענו שמדובר בנרטיב חברתי מושרש ומכוון שניתן לעקרו.

לטענתן, אם מפתחים את חוש האחריות ההדדית, מדברים איתן על הכוח שניתן לשאוב זו מזו ומלמדים איך לפתור קונפליקטים בצורה בוגרת ומקדמת, יוצרים נרטיב חיובי חדש.

את התפיסה הזו אנו מתכוונות להביא איתנו ל"ענבר". נרצה לאפשר לתלמידות שלנו חוויה מעצימה ומעצבת של קבוצת השוות הדואגת האחת לשנייה ורוצה בהצלחתה. כל זאת מתוך הבנה שכאשר אנו מעודדות קבוצה כזאת אנו  לא רק יוצרות את הבסיס לרשת קשרים נשית משמעותית שתהדהד בעתיד בחיפוש עבודה, המלצה, או סתם מילה טובה אלא גם מחזקות את קאדר המנהיגות העתידי של ישראל.

ערבי הכרות ויום פתוח

• ערבי היכרות להורים – חטיבה ותיכון יתקיימו ב: 08.01 יום ב' בשעות 19:00-21:00
• מפגש היכרות לתלמידות חטיבה: יום ו' 29.12 09:00-12:00 יום ה' 4.1 13:00-15:00
יום פתוח לתלמידות יתקיים בתאריך 29/12 בין השעות 9:00-12:00
מפגש היכרות לתלמידות תיכון יום ה' 13:00-15:00

*ייתכנו שינויים, אנא עקבו אחר עדכונים באתר.

תלמידות המתעניינות לרישום ל'ענבר' לשנת תשפ"ה – אנא השאירו פרטים בטופס.

תאריכי הרישום יפורסמו בהמשך בהתאם להחלטת עיריית ירושלים.
תלמידות ירושלמיות- הרישום מתבצע באתר העיריה ובאתר 'ענבר'.
תלמידות חוץ- הרישום מתבצע באתר 'ענבר' בלבד.

אנו מזמינות אתכן לפנות אלינו בכל שאלה, למזכירות ביה"ס: 02-3730061

תוכנית הלימודים המיוחדת של "ענבר"

הגישה הפדגוגית המגדרית מבוססת על פרקטיקות הוראה ולמידה חדשניות, שהצלחתן הוכחה בקרב מודלים ומחקרים ברחבי העולם, ואשר מטרתן להוביל את התלמידות להתמודד בהצלחה עם חסמים מגדריים ולממש את עצמן באופן מיטבי בעולם.

תכנית ליווי אישי לכל תלמידה – אשר מטרתה לחזק את הביטחון ותחושת המסוגלות של כל תלמידה, לסייע לה בהתפתחות האישית והלימודית, להציב לעצמה יעדים ואת הדרך למימושם.

תכנית מוגברת ללימודי מדעים וטכנולוגיה – במטרה לפתח בקרב התלמידות ידע ובטחון בתחומי המדעים וכלים לתרגום הידע שהן רוכשות לעולם המעשה.

תכנית גוף-נפש כחלק מהותי מתוכנית הלימודים. מושם דגש על שימוש יומיומי בגוף באמצעות תנועה (בטכניקות שונות) כחלק מראייה הוליסטית והבנה של קשרי הגומלין בין ההתפתחות הפיזית-מנטלית-נפשית.

תכנית התלמדות בקהילה – תכנית לימודים מחוץ לבית הספר. קהילת בית הספר פוגשת את "עולם" העסקים, התרבות, החברה האזרחית, ארגונים חברתיים ודמויות מוביליות ומשפיעות בו.

שיעורי ענבר – תכנית לימודים א- פורמאלית העוסקת ישירות בנושאי מגדר ובנושאים הקשורים לפיתוח פרספקטיבה מגדרית. בשיעורי ענבר התלמידות עוסקות בבניית קבוצה, חינוך למיניות בריאה, אורח חיים בריא, מעגלי זהות, חשיבה ביקורתית ועוד.

חינוך מתקדם מותאם למאה ה-21

למידה אינטרדיסיפלינרית – תכנית STEAM (שהיא – Science Technology Engineering Arts Mathematics).
הטמעת דרכי הוראה ולמידה חדשניות (כגון: Debate, למידת והוראת חקר, למידת עמיתים).
פיתוח כלים לניהול דיאלוג וקונפליקט (בשיעורי ענבר ובפרויקטים קהילתיים).
בחירה כערך מוביל בתוכנית הלימודים (שיעורי בחירה, למידה בדרך החקר).
תפיסה הוליסטית של גוף-נפש המתבוננת על הנערה בשלמותה.
התלמדות בחברות הייטק, מוסדות אקדמיה, תעשייה ועוד כאמצעי לפיתוח גמישות, רלבנטיות ותרגום הלמידה לחיי מעשה.
למידת עמיתים עם בתי ספר דומים בעולם באמצעות כלים דיגיטליים ורשתות חברתיות.

החזון של מסלול הלימודים החדשני

מרים ליבוביץ' אשרף – מנהלת המסלול

אני מאמינה שלמערכת החינוך תפקיד מכריע בעיצוב פני החברה הישראלית. באחריותי כאשת חינוך וכמורה לייצר מרחב המאפשר בחירה חופשית ושוויון הזדמנויות אמיתי עבור תלמידות.

אני רואה ב"ענבר" הזדמנות עבור תלמידות, משפחות וצוות לבנות קהילה אשר מייצרת מרחב מיטבי לצמיחה של תלמידות. קהילה שתעודד את התלמידות לבנות את זהותן מתוך היכרות עם עצמן ועם דעותיהן, שתעודד אותן להציב לעצמן יעדים לימודיים, אישיים וחברתיים ותקנה כלים אפקטיביים וחדשניים למימוש יעדים אילו מתוך סביבה תומכת, חיונית ומקצועית.

אני מאמינה בלמידה מתוך דיאלוג, מתוך שאילת שאלות ודעת פתוחה ומתוך היכרות אישית עם כל תלמידה – יכולותיה, כישוריה וחלומותיה . כמו כן, אני מאמינה שהצלחת תלמידותיי תלויה בהצלחת הצוות ובפיתוח מודל לעבודת צוות מיטבית שיש בה את כל האלמנטים המוכחים לבניית צוות מקצועי ותומך.

אני נרגשת להיות חלק מענבר – קהילה של א.נשים בעלי תשוקה לבנייה ועשייה מתוך חזון חברתי, תודעת שליחות ומקצועיות.

הרעיון מאחורי "ענבר"

הדס רייס – יזמת ומובילת המסלול

כשאנו מביטות על העולם סביבנו אנו מבחינות בתופעה מוזרה – יש 52% נשים בעולם אך במוקדי הכוח, ההשפעה, המחקר, ההייטק לא נמצא יחס כזה. אפילו לא קרוב.

ישנן מספר סיבות המובילות למצב האבסורדי הזה, ורובן נובעות מהבניות חברתיות שקיימות כבר שנים רבות. הדבר בא לידי ביטוי גם בתוך מערכת החינוך שמשקפת מצב זה.
ממחקרים עולה כי הרבה פעמים, ילד וילדה המתחילים את כיתה א' ברמה שווה יסיימו את י"ב בפערים לטובת הבנים. לאו דווקא מבחינת ציונים, אלא מבחינת תחושת המסוגלות, יכולות, שאיפות, חלומות. משהו קורה לאורך השנים במערכת שמשפיע ולפעמים ממש מטה את התפיסה העצמית ואיתה את הבחירות הלימודיות והחברתיות של התלמידות.
מה אם היינו יכולות להקים מסגרת מעולה שתיתן לתלמידות בגיל כל כך קריטי, רגיש ומטלטל, להתפתח ולהתמודד עם התבגרותן ללא הפרעות רקע. למצוא את הזהות שלהן, את קולן הפנימי, ולהביא את הקול הזה לידי ביטוי. לתת להן להתבגר בקצב שלהן, להפוך מנערות לנשים כשהן מוכנות ולא כשהחברה לוחצת. ללמוד להקשיב לעצמן ולא למה שהקודים החברתיים מכתיבים להן להיות.

מה אם היינו יכולות לבנות מסגרת שתהווה מכפיל כוח, שתדרבן את תלמידותיה להיות מעולות ולא רק טובות. למקסם את עצמן. מסגרת שתשתמש בפדגוגיה ייחודית ומעניינת ובמרחבי למידה שונים על מנת למקסם את דרכי הלמידה. שתחשוף אותן לדמויות מפתח בעולמות התעסוקה והאקדמיה ותאפשר להן לעקוב וללמוד מהן.
מסגרת שתעודד אותן לאקטיביות קהילתית, חברתית, ציבורית. שתדרבן את התלמידות להשתתף ולהוביל את המשחק ולא לצפות בו מהטריבונה. מסגרת שתקדם ותבנה sisterhood – רשת קשרים חזקה ומשפיעה שתלווה את הנערות גם בעתיד. מסגרת שתכשיר את מנהיגות המחר. אז זהו, שאנחנו יכולות, ואנו בונות אותה ממש בימים אלו – "ענבר", מסלול חדשני לתלמידות. באגודה לקידום החינוך העסק שלנו הוא – חינוך. חינוך דור העתיד זו ההשקעה הכי משתלמת שלנו. חינוך ייחודי לתלמידות יצמיח נשים חזקות, פעילות ומודעות וכולנו רק נרוויח מזה. כך נוכל לייצר שינוי ולהגיע למצב בו הנתון האבסורדי איתו פתחתי ישתנה ויתאזן.